اُورلود چیست ؟

     این دستگاه یک سنسور الکتریکی می باشد که  وزن کابین را اندازه گیری کرده، به تابلو فرمان اطلاع می دهد و باعث عدم حرکت کابین با وزنی بیش از ظرفیت تعيين شده مي شود و از خسارات و حوادث ناشی از آن جلوگیری می کند.

     وجود این سنسور بسیار مهم است، آنقدر مهم که طبق استانداردهای بین المللی همه آسانسورها ملزم به داشتن سنسور اورلود یا همان سیستم اضافه بار بر روی کابین هستند.

    سنسور اورلود از یک لودسل مخصوص و یک نشانگر که بر روی لودسل نصب شده تشکیل شده است که عملیات نصب و راه اندازی آن  بسیار آسان انجام می گیرد.

     علت نصب اورلود چیست؟

     اضافه بار بیشتر از مقدار مشخص شده باعث صدمه های زیادی می شود. این صدمات عبارتند از صدمه هایی که به سازه های  فیزیکی و الکتروموتورها و همینطور قوای محرکه آسانسور وارد می شود که همگی این صدمات باعث می شوند تا آسانسور با خرابی های جدی روبرو شود. نکته اینکه معمولا داخل کابین آسانسور در قسمت بالای شاسی طبقات، میزان اضافه بار زده شده است.

     اگر آسانسور دارای اورلود باشد هرگز نباید در صورت بیشتر بودن وزن مسافرین درون کابین، به حرکت در بیاید.

     مکان نصب اورلود کجاست؟

     محل قرارگیری این سنسور روی سیم بکسل و یا زیر کابین است و براساس محل قرار گیری اورلود در آسانسور می توان انواع مختلفی از سنسور اضافه بار را نام برد.

     انواع اورلود

     اورلود سنجش اثر وزن

     اورلود سنجش بردار وزن

     اورلود سنجش بردار وزن

     این اورلودها با سنجش مستقیم یا غیر مستقیم وزن بار را اندازه گیری می کنند و معمولا برپایه سنسور گیج ساخته می شوند. که خود انواع مختلفی دارد كه اورلود کابلی آسانسور، پرکاربردترین نوع آن می باشد.

     اورلود های سنجش اثر وزن

    این دسته از اورلودها با سنجش اثرات مکانیکی تغییر وزن در جسم ثانویه، وزن بار را اندازه گیری می کنند.

    در مدل مغناطیسی براثر عبور جریان بیش از اندازه، شدت میدان مغناطیسی به حدی می رسد که باعث قطع مدار می شود. معمولا در کلیدهای خودکار برای محافظت در مقابل خطای اتصال کوتاه کاربرد دارد. طراحی این سنسورها به گونه ای است که در زیر کابین قرار می گیرند و دقیقا مثل یک ترازو وزن مسافرین را اندازه گیری می کنند. البته امروزه این مدل سنسورها کمتر استفاده می شوند، به این دلیل که اگر زمانی این سنسورها در زیر کابین دچار خرابی شوند و نیاز به تعمیر داشته باشند. کار بسیار سختی خواهد بود که می بایست زمان و هزینه بیشتری صرف کرد چون باید آسانسور را از مدار خارج کرده سپس کابین را از تنظیم اولیه در بیاوریم و مجددا آن را تنظیم کنیم. اکثر سنسورهای اورلودی که مورد استفاده قرار می گیرد از نوع سنسورهایی هستند که به سیم بکسل کابین وصل می شود و کشش سیم بکسل آن نمایانگر مقدار وزنی خواهد بود که در داخل قرار دارد. روش نصب این سنسورها  بسیار ساده است و در صورت  هر گونه خرابی، دسترسی  داشتن به آنها نیز راحت خواهد بود.